Długie marynarki damskie

bluzka na długi rękaw zarówno koszulowa z guzikami jak i bez nich. Zobacz, jak dopasować fason długiej marynarki damskiej do sylwetki i z czym ją nosić.

Jak powinna leżeć długa marynarka damska?

Długa marynarka damska nie powinna być ani za mała, czyli nazbyt opinać, jak i za duża, czyli nadmiernie wisieć. Zatem jak dobrać rozmiar marynarki? Oto kilka podstawowych zasad.

Kołnierz to ozdobne wykończenie, ale i osłona karku. Zapobiega rozciąganiu się dekoltu. Kołnierz powinien miękko przylegać do szyi, zasłaniać szew wokół niej i sięgać do połowy jej wysokości. Nie może odstawać ani wbijać się w szyję, a także powodować poprzecznych fałd.

Klapy żakietu powinny płasko i gładko przylegać. Nie mogą rozchodzić się na boki i marszczyć. Klapy zaczynają się powyżej górnego guzika.

Ramiona w marynarce nie mogą być zbyt szerokie i wychodzić poza naturalną linię ramion. Szew nie powinien być poza poziomem barków.

Długi rękaw marynarki powinien zakrywać nadgarstek przy opuszczonym ramieniu i lekko nachodzić na dłoń. W przypadku rękawa ¾, to nie jest on dobrze widziany z obcisłym dołem tak, więc należy go zrównoważyć.

Długa marynarka damska powinna swobodnie się zapinać, ale jednocześnie tkanina powinna układać się tak, by żakiet swobodnie spływał po sylwetce, a nie luźno wisiał lub nadmiernie opinał. Podczas siedzenia zapięcie nie powinno wpijać się w ciało.

Jak dobrać długą marynarkę damską do figury?

Sylwetka gruszki

Kobiety z figurą gruszki mają szerokie biodra, wcięcie w talii, ale wąskie ramiona. Do takiej figury długa marynarka damska powinna zaakcentować linię ramion. Zatem panie o figurze gruszki powinny kupować żakiety z poduszkami przy ramionach. Przy tym klapy powinny być szerokie, a talia zaznaczona.

Długa marynarka dla figury klepsydry

Klepsydra to figura o proporcjonalnych kształtach. W tym wypadku, takim kobietom pasują długie marynarki damskie zarówno jednorzędowe zapinane na guzik lub marynarki dwurzędowe zapinane na dwa rzędy guzików.

Długie marynarki damskie tuszujące brzuch

Gdy brzuch jest zdecydowanie większy niż biust, to trzeba go zatuszować. W tym wypadku sprawdzi się jednorzędowa długa marynarka damska o rozkloszowanym fasonie. Ponadto usztywnione ramiona pozwolą zaznaczyć talię i stworzyć większy kontrast.

A co z dużym biustem?

Panie z dużym biustem powinny mieć żakiety z dekoltem, gdzie najwyższy guzik będzie na wysokości mostka, aby piersi mogły być utrzymane pod żakietem. Klapy możliwie jak najdłuższe, dzięki temu wygląda się szczuplej. Kształt marynarki lekko wyprofilowany i opływający sylwetkę.

Długa marynarka damska ze słabo zaznaczoną talią

Wysokie i szczupłe kobiety ze słabo zaznaczoną talią, mogą sobie pozwolić na większość fasonów długich marynarek. Warto przy tym wybierać taki żakiet, aby nadawał objętości kształtom. W tym wypadku sprawdzą się modele szersze, oversize oraz ze zdobieniami na wysokości biustu.

Jak nosić długą marynarkę damską?

Długa marynarka damska to klasyczne ubranie do biura tzw. dress code. Do długiej marynarki możemy nosić zarówno zestawy bluzka i spódnica, jak i bluzka i spodnie lub sukienka. Ta ostatnia wersja jest szczególnie wygodna, bo nie trzeba martwić się o dobór innych części garderoby.

Co prawda, niektóre panie cieszą się możliwością dobierania poszczególnych atrybutów garderoby, aby stworzyć zjawiskową kreację. Generalnie długie marynarki damskie doskonale wyglądają do spodni, długich sukienek (za kolano) oraz spódnic w wersji midi. Niemniej jednak wybierając długą marynarkę damską, trzeba brać pod uwagę, z czym ją zestawić. Ważna jest również długość samego żakietu.

Należy pamiętać o jednej zasadzie. Otóż długa marynarka nie może być dłuższa niż spódnica, czy sukienka. Dlatego można dobrać krótkie spodenki skórzane lub sukienkę do długiego żakietu, o ile nie jest on dłuższy od spodenek, czy sukienki i nie zakrywa ich całkowicie. W takim stroju wyglądasz elegancko i stylowo, gdy wybierasz się na spotkanie z przyjaciółmi lub na imprezę.

Jeżeli masz problem z doborem garderoby do długiej marynarki damskiej, to zawsze możesz włożyć spodnie lub długą spódnicę. W takiej wersji zawsze będzie wygodnie, a przede wszystkim stworzy się świetna kreacja na wiele okazji. Długa marynarka cudownie się prezentuje ze spodniami wąskimi, typu cygaretki, czy klasycznym fasonem spodni.

Letnie sukienki maxi w kwiaty wprost proszą się o długie marynarki. Podobnie plisowane spódnice z wysokimi botkami doskonale się prezentują z długim żakietem. Jeżeli jesteś niskiego wzrostu, to do długiego żakietu noś buty na obcasie, ponieważ długie marynarki najlepiej prezentują się na paniach wyższego wzrostu.

Zobacz również: " link-more="czytaj więcej" link-less="czytaj mniej" >